Advertisement

AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek AB Liderler Zirvesi başladı.

Zirve girişinde konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik 6'ncı yaptırım paketi üzerindeki anlaşmazlığın henüz çözülemediğini söyledi.

Toplantıda yaptırım paketi konusunda anlaşma sağlanmasını beklemediğini belirten von der Leyen, "Yoğun çalışıyoruz ama henüz uzlaşı aşamasına gelmedik." diye konuştu.

Von der Leyen, paketin Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanması konusu dışındaki bütün unsurlarında anlaşma sağlandığına işaret ederek, "Sorunları önümüzdeki 48 saat içinde çözeceğimize dair çok yüksek beklentim yok." ifadesini kullandı.

Macaristan karşı çıkıyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya'ya yönelik 6'ncı yaptırım paketi hakkında bir anlaşma olmadığını, AB Komisyonu'nun "sorumsuz davranışı" nedeniyle zor durumda kaldıklarını dile getirdi.

Orban, Komisyonun enerji konusunda bir yaptırım teklifi hazırlamadan önce üye ülkelerle görüşmesi gerektiğini vurguladı.

"Bu noktada bir anlaşma yok" diyen Orban, "Enerji çocuk oyuncağı değil, ciddi bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

Orban, enerji güvenliği konusundaki sorunlara çözüm getirilmesi halinde yaptırımları onaylayabileceklerini belirtti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, Rusya'ya yaptırımlar konusunda adım atmak istediklerini aktardı.

6'ncı yaptırım paketinin haftalardır masada olduğunu anımsatan Michel, bu konuda derhal karar vermenin ve ortak pozisyon belirlemenin önemini vurguladı.

Michel, bazı üye ülkelerin enerji konusunda farklı kaygıları olduğuna dikkati çekerek, "Bu konuda ilerleme sağladık. Umarım artık karar verebiliriz." dedi.

Zirvede enerji konusunun da tartışılacağını anlatan Michel, fosil yakıtlarda Rusya'ya olan bağımlılığı azaltacaklarını ifade etti.

Zirvenin başında "Ukrayna" oturumu yapılacak. Bu oturuma Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy video konferansla bağlanacak. Liderler, Ukrayna'ya sağlanacak insani ve ekonomik destekle ülkenin yeniden inşası gibi çeşitli konuları ele alacak.