Advertisement

Walmart Inc.’in ikinci çeyrek kârı, ABD’li tüketicilerin artan enflasyon karşısında perakende devinden uygun fiyatlı ürünler arayışına girmesiyle beklentilerini aştı.

Üç hafta önce yıllık kâr tahminlerini ikinci kez düşüren Walmart hisse başına düzeltilmiş kazancın ikinci çeyrek için 1,77 dolar olduğu açıklandı. Analistlerin ikinci çeyrek için kâr tahminleri 1,63 dolar olarak gerçekleşmişti.

Walmart’tan yapılan açıklamada, satışların mali yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,4 artarak 152,9 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Analistler, Bloomberg tarafından derlenen tahminlerin ortalamasına dayanarak 151,1 milyar dolar tahmin etmişti.

Walmart, enflasyonun tüketici harcamalarının zaruri tüketim maddelerine yönelmesiyle bir süredir tüketici harcama alışkanlıklarında bir değişim oluşturmaya çalışıyordu. Bu durum yiyecek ürünlerine kıyasla daha fazla kâr bırakan genel satış ürünleri için daha az bütçe bırakırken perakende devinin de dış giyim ürünlerde fiyatları düşürmek zorunda kalmasına neden oldu.

“ABD’de stok seviyelerimizi yükseltmek ve yiyecek alanında daha çeşitli ürünler satmak için aldığımız önlemler ikinci çeyrek kârları ve bütün yıl görünümü üzerinde baskı kurdu” diyen Walmart CEO’su Doug McMillon, “Bütün çeyrek boyunca maliyetlerimizi düşürmek için yaptığımız çalışmalarda operasyonel olarak iyi gelişmeler kaydettik ve bu çalışmalar kesintisi sürecek” ifadelerini kullandı.