Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ülkenin önde gelen enflasyon uzmanlarından biri olarak bilinen eski BOJ yetkilisi Tsutomu Watanabe göre, Japonya Merkez Bankası muhtemelen faiz oranlarını yeniden artırmada acele etmeyecek ve bir sonraki adım muhtemelen Ekim ayı olacak.

Tokyo Üniversitesi Ekonomi Profesörü Tsutomu Watanabe Cuma günü yaptığı açıklamada, "Bir sonraki hamlenin bu kadar çabuk geleceğini düşünmüyorum. BOJ muhtemelen verilere bakarak politikasını ayarlayacaktır ve mantıksız hareket etmeyecektir" dedi.

Geçen yıl pozisyon açıldığında BOJ başkanı olmak için potansiyel bir aday olan Watanabe'nin görüşleri, yen 34 yılın en düşük seviyesine yaklaşırken BOJ'un hızla hareket edebileceği riskine işaret eden bazı BOJ gözlemcilerinin görüşleri ile tezat oluşturuyor. ABD ile Japonya arasındaki oran farklarından kaynaklanıyor. Profesör, mevcut fiyat eğilimi çok güçlü olmadığından bankanın enflasyon eğilimlerini ölçmek için biraz zaman ayırmasını bekliyor.

Watanabe, BOJ'un geçen ay dünyanın son negatif faiz oranını sona erdirme kararının, hizmet fiyatlarının bir şekilde cansız kalması ve 18-19 Mart toplantısından sadece birkaç gün sonra enflasyon rakamları şeklinde önemli bir veri noktası olması nedeniyle kanıta dayalı bir politika hareketi gibi görünmediğini söyledi.

Watanabe, "Acele etmek için bazı önemli nedenler olmalı" dedi ve zayıf bir yenin katalizör olma ihtimalinin düşük olduğunu, bankanın eğer isterse yen üzerindeki baskıyı bastırmak için şahin sinyaller gönderebileceğini de sözlerine ekledi.