Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Elon Musk'un yapay zeka girişimi xAI tarafından geliştirilen bir ChatGPT rakibi olan sohbet robotu Grok, daha önce Twitter olarak bilinen X’in, Premium Plus abonelerinin kullanımına resmi olarak açıldı.

Diğer sohbet robotlarından farklı olarak Grok, X'teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri yanıtlarına dahil ederek soruları, teorik olarak en güncel bilgilerle yanıtlamasına olanak tanıyor.

Premium Plus, X'in sosyal ağa reklamsız erişim için aylık 16 dolar ödediği abonelik modeli. X, uzun süredir abone olanların Grok'a öncelikli erişim elde edeceğini ve kullanıma açacağını açıklamıştı.

Grok, ChatGPT ve Google'ın Bard'ını destekleyen yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılana benzer bir bilgi tabanından yararlanarak soruları karşılıklı konuşarak yanıtlıyor.

Grok, hem web'den gelen veriler hem de insan asistanlardan alınan geri bildirimler üzerine eğitilen Grok-1 adlı üretken bir model tarafından destekleniyor.

Grok, güncel verilerle soruları yanıtlıyor

Diğer sohbet robotlarından farklı olarak Grok, X'teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri yanıtlarına dahil ederek soruları teorik olarak en güncel bilgilerle yanıtlamasına olanak tanıyor. X verilerine gerçek zamanlı erişim gerçek bir avantaj gibi görünüyor, Grok'un “mükemmel özelliği” diyebiliriz.

Bard ve ChatGPT gibi sohbet robotları, "Bugün yapay zekada neler oluyor?" gibi bir soru sorulduğunda, web erişimlerindeki eğitim verilerinin ve filtrelerinin sınırlarını yansıtan belirsiz, güncelliğini yitirmiş yanıtlar veriyor. Grok ise aksine, çok yeni manşetlerden alınan yanıtları bir araya getiriyor ancak kaynak seçimlerini nasıl yaptığı ve ne sıklıkta yanlış yanıtlar vereceği çok yeni olduğundan açık değil.