Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hazine’nin Salı günü gerçekleştirdiği 10 yıllık tahvil ihalesi, tahvil piyasasında önemli bir dönüşümün habercisi oldu. İhaleye 38,2 milyar TL ile rekor talep geldi. Asıl önemli olan ise talebin büyüklüğünden ziyade kaynağıydı. Net rakamları bilmek mümkün değil ancak bu tahvile yabancılardan yoğun ilgi geldiği piyasada konuşuluyor. Zira menkul kıymet tesisi yükümlülüğünün büyük ölçüde kaldırılması sonrası yerli bankaların uzun vadeli tahvillere iştahı en azından eskisi kadar yüksek değil.

Piyasa kaynakları tahvil ihalesinden sonra da uzun vadeli tahvillerde yabancı alımının sürdüğünü belirtiyor. Alımlarda JP Morgan’ın yerel para cinsinden gelişen ülke tahvilleri endeksinde Türkiye’nin ağırlığını artıracağı beklentisinin de etkili olduğu söyleniyor.

Haberin devamı Bloomberg Businessweek Türkiye'de!

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT ekibi tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve küresel piyasalarda tüm olup bitenler, hisse senedinden para politikasına hiçbir yerde bulamayacağınız analizler, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

Tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.