Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT’ye konuk olan Aberdeen Standard Kıdemli Yatırım Müdürü James Athey ve Intouch Capital Markets Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys, TCMB'nin attığı adımları değerlendirdi.

Aberdeen Standard Kıdemli Yatırım Müdürü James Athey, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni ekonomi yönetiminin önemli bir tarafını oluşturduğunu belirttiği açıklamasında, “Bu ismi çok güvenilir görüyorlar” dedi.

“Hala istenilen adımlar atılamıyor gibi duyumlar alıyoruz” diyen Athey, faiz oranlarının en az yüzde 25 olması gerektiğini ve artışların beklentilerin altında kaldığını söyledi. Bu sebeple, Türkiye’de reel faizin hala negatif kaldığını vurgulayan Athey, “Burada hala istikrar sağlanmış değil. Hükümet tarafından daha fazla adım bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Athey, önümüzdeki Mart ayında yerel seçimlerin olduğunu hatırlatarak, “Hükümet burada çok sıkılaştırıcı adımlar atıp büyümeyi zora sokmak ve seçimleri tehlikeye atmak istemeyecektir. Burada şüphelerin giderilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde yabancı yatırımcı Türk varlıklarına yönelebilir.” ifadelerini kullandı.

Matys: TCMB, faiz artışlarıyla doğru yönde bir adım attı

Intouch Capital Markets Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys, Türkiye’deki yeni ekonomi yönetimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Genel seçim sonrası bir “dönüşüme” şahit olduklarını belirten Matys, ortodoks politikalara doğru gidildiğini ve TCMB’nin faizlerde bir miktar artış yaptığını söyledi. “Bu artış yeterli olmadı. Sıkılaşma adımları hayal kırıklığı yarattı” diyen Matys, TCMB’nin yine de faizi artırarak doğru yönde bir adım attığını vurguladı. Matys, sözlerine şöyle devam etti:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şu an yatırımcılara büyük bir güven vermeye çalışıyor. Umarız ki yapısal sorunlara da dikkat çekilecek. Türkiye’deki ekonomi politikaları doğru yönde ilerliyor.”