Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Emrullah Eruslu, konutlarda ısı yalıtımına kredi desteğinin verilmesine dair değerlendirmede bulundu.

Bloomberg HT yayınına konuk olan Eruslu, Avrupa ülkelerinin sıfır enerji bina konsepti ile binalarını ürettiklerini, ısı yalıtımına kredi desteğinin çok hayati bir karar olduğunu söyledi.

Eruslu sözlerine şöyle devam etti:

Gelişmiş ülkeler bu konuyu çok daha önce hallettiler. Bizim de yıllardır sektör olarak böyle bir talebimiz vardı. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Binalardaki enerji kullanımına ve savaşın maliyetine baktığımız zaman son beş yılda Türkiye yoğun bir şekilde ithal enerji kullanıyor. 40-50 milyar dolar civarında bir enerji ithalatımız var. Bu senin ilk üç ayında 25 milyar dolar bir enerji ithalatımız var. Bu seneyi biz 80-100 milyar civarında bir enerji ithalatı ile kapatacağız. Bu bizim cari açığımıza yansıyor. Bu sebeple enerjiyi tasarruflu ve verimli kullanmalıyız. Yalıtım binalar için tam bir çözüm, tüm binalarımızı yalıtımlı hale getirirsek bu faturamızı 9-10 milyar dolar civarında düşürmemiz mümkün.

“Yapılan tasarruf ile kredi kendi kendini ödüyor”

Avrupa ülkelerinin sıfır enerjili bina konseptleri tasarlayıp inşa ettiklerini söyleyen Eruslu, “Neredeyse hiç enerji kullanmadan halledebilecek şekilde bina tasarlıyorlar. Finansman kredilerini mevcut binalarımızda kullanacağız. İZODER olarak biz ilk etapta 300 bin hanede gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Eşzamanlı olarak yeni binalarımızda sıfır enerji bina konsepti ile inşa edeceğiz. Vatandaşımızın cebinden çıkacak parayla ısınmadan yapacağı tasarrufla kredi kendi kendini ödüyor aslında cebinden ilave bir şey çıkmıyor. Bir de yazın klimalardan dolayı yapacağı enerji tasarruf yanında kalıyor” dedi.