Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türk bankaları yurt dışı borçlanma çalışmalarına hız verdi. Vakıfbank'ın ardından Yapı Kredi de yurt dışı borçlanma gerçekleştirdi.

Yapı Kredi'nin 5 yıl vadeli dolar cinsi "sürdürülebilir" tahvil ihracında borçlanma tutarı 500 milyon dolar, getiri yüzde 9,375 oldu.

Bir milyar doların üzerinde talep gelen ihracı BofA Securities, Citi, Emirates NBD Capital, ICBC, ING ve Standard Chartered Bank yönetti.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün ihraçla ilgili şunları belirtti: Yönlendirici ve teşvik edici rolüyle finans sektörü, çevresel ve sosyal risklerin yönetilmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. Yapı Kredi olarak bu sorumluğumuzun bilinciyle ülkemizde sürdürülebilir dönüşümün sağlanması adına öncü bir rol üstleniyoruz. Son olarak ihraç tutarının iki katından fazla talep aldığımız 500 milyon dolar tutarındaki ilk sürdürülebilir eurobond ihracımızla önemli bir adım daha attık. Bu işlemle, uluslararası arenada ülkemize ve bankamıza olan güveni bir kez daha teyit etmekten de mutluluk duyuyoruz.”

SASA Polyester Sanayi AŞ (SASA) yatırım bedeli 11 milyon 350 bin dolar olan, Adana merkez sahasındaki binalarının çatılarına anahtar teslim Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için teşvik belgesi almaya hak kazandığını açıkladı.

Şirket tarafından Kamuya Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Teşviğe konu yatırım tutarı 336 milyon 65 bin 800 lira olup yatırımın yararlanacyağı teşvik unsurları aşağıdaki gibidir. KDV istisnası, Kurumlar Vergisi indirimi (vergi indirim oranı yüzde 70, yatırıma katkı oranı yüzde 30,) ve 6 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği" ifadeleri yer aldı.

Selva Gıda tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şirket ile Fava s.p.a. firması arasında 2 milyon 999 bin euro toplam bedel ile makarna üretim hattı yatırımı sözleşmesi imzalandığı duyuruldu.

Sözleşmeye göre 4.000 kg/h (31.000 ton/yıl) kapasiteli kısa kesme makarna üretim hattının kurulumu yapılacak.

Üretim hattının 2024 Eylül ayında devreye alınacağı belirtilen açıklamada,mvcut 62.000 ton/yıl olan makarna üretim kapasitesinin 31.000 ton/yıl makarna üretim hattının devreye alınması ile birlikte 93.000 ton/yıl olacağı belirtildi.

Açıklamada, "Makarna Üretim Hattı, Makarna Paketleme ve Kolileme Makinaları, Destek Ekipmanları ile birlikte ve 17.08.2023 tarihli özel durum açıklamamızda ki İrmik Değirmeni kapasite artırım tutarıyla beraber toplam yatırım tutarımızın 7 milyon 500 bin euro olması planlanmaktadır" denildi.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Ağustos ayı içinde 31 adet Migros, 12 adet Migros Jet, 1 adet Macrocenter ve kozmetik mağazacılığı formatında 3 adet Mion olmak üzere toplam 47 yeni mağaza açıldığı belirtildi.

Açıklamada, 31 Ağustos 2023 itibariyle şirketin toplam mağaza sayısının 3 bin 176 olduğu dile getirildi.