Advertisement

Unicredit ve Koç Holding karşılıklı yapılan açıklamalarla, Unicredit'in Yapı Kredi'deki paylarının satılacağını açıkladı.

İki taraftan gelen açıklamaya göre UniCredit, Yapı Kredi’de sahip olduğu yüzde 18 oranındaki payları EU300 milyon karşılığında Koç Holding’e devredecek, kalan yüzde 2 hisseyi ise piyasada satacak.

Bu kapsamda UniCredit'e ait Yapı Kredi Sermayesinin yüzde 18'ine denk gelen 1 milyar 520 milyon 469 bin 231 TL nominal değerli Yapı Kredi Bankası paylarının alımına ilişkin kararlarının UniCredit'e iletildiği belirtildi.

Yapı Kredi Bankası paylarının devir bedeli, taraflarca 30 Kasım 2019 tarihli sözleşmede mutabık kalınan esaslar uyarınca 1 TL nominal değerli paylar için 2,2980 TL olarak belirlenmişti. Açıklamalardan önceki son işlem gününde Yapı Kredi hisselerinin fiyatı 3,04 TL'den kapanmıştı. Böylelikle söz konusu işlemin son kapanışa göre yüzde 24 iskontolu olduğu görüldü.

Koç Holding, zorunlu pay alım teklifinde bulunacak

Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, Yapı Kredi Bankası Pay Alım Satım Sözleşmesi uyarınca, UniCredit tarafından Yapı Kredi Bankası'nın paylarının satışının planlanması durumunda belirli süre ve koşullar ile Koç Holding'in satışa konu payların alımı için ön teklif verme hakkı bulunduğunu belirtti.

İşlem sonrasında Koç Holding'in YKB sermayesinde sahip olduğu doğrudan ve dolaylı paylarının toplamı SPK'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nde belirlenen yüzde 50 eşiğini aşacağından, Koç Holding için Yapı Kredi Bankası'nın diğer pay sahiplerine yönelik olarak pay alım teklifi zorunluluğu doğacağından, kapanışı takiben ilgili düzenlemeler uyarınca zorunlu pay alım teklifinde bulunulacağı duyuruldu.

Pay Alım Teklifi Tebliği uyarınca zorunlu pay alım teklifi fiyatı, Yapı Kredi Bankası hissesinin günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama Borsa fiyatlarının aritmetik ortalaması olan 2,3940 TL'den ve pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı aylık dönem içinde Yapı Kredi Bankası paylarına ödenen en yüksek fiyattan düşük olmayacak şekilde belirlenecek.

Unicredit: Tek haneli pozitif etki bekleniyor

UniCredit’ten yapılan açıklamaya göre bankanın üçüncü çeyrek 2021 sermaye pozisyonuna göre, devir işleminin CET1 rasyosu üzerinde düşük-orta tek haneli pozitif etkisi olması bekleniyor.

UniCredit SpA, son kapanış itibarıyla yüzde 0,31 düşüşle 11 euroya gerilerken, Koç Holding A.Ş. son kapanış itibarıyla yüzde 1,49 artışla 26 liraya, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. da yüzde 1 artışla 3,04 liraya yükseldi.