Advertisement

İspanya'nın giderek uzayan riskler listesi yatırımcıları endişelendirmeye başlıyor.

İspanya tahvilleri uzun zamandır Avrupa'nın sorunlu ülkesi olarak görülen İtalya'nın da katıldığı bölgesel yükselişin gerisinde kaldı. En yüksek faizlerden birini veren İtalya tahvilleri bile rekor düşüğe yaklaştı. İspanya ve İtalya arasındaki faiz farkı iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Citigroup Inc., giderek artan mali endişeleri, siyasi gerginlikleri ve S&P'nin ülkenin görünümünü negatife düşürmesinin ardından not indiriminin bekleniyor olmasını işaret ederek, bu ay "Portekiz tahvili karşısında İspanyol tahvili sat" tavsiyesi verdi.

Ülkenin gösterge hisse senedi endeksi Avrupa'nın önemli endeksleri arasında bu yıl açık ara en kötü performansı gösterdi. İspanya'nın sorunlu görünümünde koronavirüs pandemisi önemli bir rol oynuyor. Avrupa'daki en kötü koronavirüs salgınlarından birini yaşayan İspanya'da ekonomik daralmanın bölgenin geri kalanına kıyasla daha sert olacağı korkusu hakim.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) varlık alım programı yoluyla destek sağlayarak kötüleşen görünümü yumuşatmaya çalışıyor. Ancak Nordea Bank Abp. baş stratejisti Jan von Gerich'e göre bankanın alımlarının hızı geçen aylarda düştü ve tahvil piyasası satışlara karşı kırılgan bir hale geldi.

Gerich, "Şu anda kesinlikle zorluklardan adilce paylarına düşen kısmın fazlasına sahipler. Kısa vadede en büyük risk, faiz farklarında yukarı yönlü bir baskı uygulayabilecek bir riskten kaçış dalgası ve AMB'nin alımlarında yavaş tepki vermesi." dedi.