Advertisement

Yen, Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemek için daha güçlü politikalar kullanmayı taahhüt etmesinin ardından azalan güvenli varlık talebinin etkisiyle G - 10 paralarının çoğu karşısında düştü. Avustralya Doları emtia ihracatçılarının paralarındaki yükselişe öncülük etti.

Dolar/yen paritesi, ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin Nisan'da beklenenden daha az düştüğünü göstermesinin ardından yüzde 0.3 yükseldi. İtalya ve Fransa'daki can kayıplarının Mart'tan bu yana en düşük seviyeye gerilemesi de risk iştahını destekledi.

Singapur'da Malayan Banking Bhd. Döviz stratejisti Yanxi Tan, "Piyasalarda biraz risk alma davranışı görülebilir; bu da yen üzerinde belli belirsiz bir baskı oluşturuyor. Yurt içinde ikinci ek bütçe ihtimali güveni destekliyor olabilir. Uluslararası çapta ise İngiltere'nin yeniden açılmasının ve PBOC'nin Çin büyüme ve istihdamındaki büyük düşüşü kontrol etme taahhüdüne dikkat ediyoruz." dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.3 yükselişle 106.94 seviyesinden işlem gördü. Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.4 yükselişle 0.6557 oldu. Avustralya tahvil faizleri 100 günlük hareketli ortalamasını kırdı. Avustralya tahvil faizleri ABD'ye kıyasla daha iyi performans gösterirken, Avustralya 10 yıllıkları ile ABD 10 yıllıkları arasında faiz farkı 3 bp artarak 28 baz puan oldu.

Hong Kong'da Credit Agricole CIB döviz stratejisti Daivd Forrester, "Piyasalarda risk iştahının yüksek olması ve negatif Fed faizi ihtimalinin fiyatlanmaya devam etmesi Avustralya Doları'nı güçlü bir şekilde destekliyor." dedi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), üçüncü günde de düşerek yüzde 1 geriledi. ABD 10 yıllıklarının faizi 1 bp yükselişle yüzde 0.69 oldu. Sterlin/dolar paritesi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ekonomik faaliyetleri devam ettirmek için kademeli bir plan açıklamasıyla yüzde 0.2 tırmanarak yüzde 1.2428 oldu.