Advertisement

Borsada yatırımcı sayısı gerileme ivmesi gösterirken, halka arzlar açısından da Şubat 2023'ten bu yana ilk kez bir ay sessiz geçti.

Ocak ayında Borsa İstanbul'da hiçbir şirket halka açılmadı. Böylelikle 10 ay sonra halka arzın yaşanmadığı bir ay kaydedildi.

2023 halka arzlar açısından rekor bir yıl olmuştu. 2023 yılının tamamında 54 şirketin halka arzı gerçekleştirildi. Söz konusu şirketlerin halka arz yoluyla sermaye piyasalarından sağladıkları kaynak ise 79,3 milyar lira oldu.

Bu halka arzlarla birlikte 2023 sonu itibarıyla Borsa İstanbul'a kote şirket sayısı 539'a çıktı. Halka açık şirketlerin piyasa değeri yüzde 62 artarak 10 trilyon 43 milyar lirayı aştı.

2023'te bu performans kaydedilirken, 2024 sessiz başladı.

Halka arzlarda piyasa koşullarının etkisi kadar, mevzuatta yapılan değişiklik de önemli başlıklardan biri oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yılın başında halka arz koşullarını ağırlaştıran bir karara imza atmıştı.

Buna göre payları ilk defa halka arz edilecek ortaklıkların ek satış hariç halka arz edilecek payların halka arz fiyatı baz alınarak hesaplanan piyasa değerinin 500 milyon liranın altında olması durumunda halka arz edilecek payların yüzde 25'i ortakların yeni pay alma hakkı tamamen kısıtlanarak satışa hazır bekletilecek.

Payları ilk defa halka arz edilecek ortaklıkların, ek satış hariç halka arz edilecek paylarının halka arz fiyatı baz alınarak hesaplanacak piyasa değerine göre 400 milyon liranın altında olması durumunda satılamayan payların tamamı, 400 milyon lira ile 800 milyon lira arasında olması durumunda ise satılamayan payların 400 milyon liraya olan kısmının tamamı, bunu aşan kısmın ise yarısı için aracı kuruluşların halka arz fiyatı üzerinden bu payları satın alacağına ilişkin olarak şirkete karşı yüklenim zorunluluğu bulunacak.

Güncellemeyle birlikte halka arz edilecek şirketlerin 2023 yıl sonu için 750 milyon lira ciroya ve 1 milyar 500 milyon liralık aktif büyüklüğe sahip olması gerekiyor.