Advertisement
HABERLER ABONE OL

Otomotiv Zirvesi 2023’ün bu haftaki konuğu, Autorola Türkiye Genel Müdürü Oğuzhan Saygı oldu.

Autorola olarak şirketlerin daha çok dijital dönüşümlerini tasarlayan, bu süreçleri yöneten bir şirket olduklarını ifade eden Saygı “ 2022 yılı, yeni araç satışının globalde yüzde 8 gerilediği, aynı zamanda 2. el araç satışının da geliştiği bir dönemde, Türkiye özelinde baktığımızda 780 bin tane araç satıldı. Dolayısı ile pazar aslında yüzde 6 büyüdü. 2. el pazarı bunun yaklaşık 10 katı. Burada 8 milyon adetlik bir rakamdan bahsedebiliriz. 2023’ün ilk 4 ayını değerlendirdiğimizde geçen seneye göre yüzde 57’lik bir büyüme var. İkinci el araç pazarında ise ilk 4 aya baktığımızda yüzde 43’lük bir büyüme görüyoruz” dedi.

Saygı “10 yıl içerisinde 350 milyon adetlik elektrikli araç sahipliği öngörülüyor. Şu anda 10-15 milyon civarında olan elektrikli araç pazarının bu şekilde büyüyeceğini; 6,9 milyon civarında şarj noktasının devreye gireceğini düşünüyoruz” dedi.

Mobilite ve dijitalleşmenin önemli bir trend olarak değerlendirilebileceğini dile getiren “Araç alım satımı ile ilgili olarak online süreçlerin tasarlanması gerekiyor. Artık tüketiciler pandemiden sonra tüm alım işlemlerini online olarak yapmayı tercih ediyorlar. Burada yüzde 83 civarında kişi araçlarını online olarak almayı tercih ediyor, bu oran pandemi öncesi yüzde 43 civarındaydı” diye konuştu.