Advertisement
HABERLER ABONE OL

Süper ligde yeni sezon bu hafta Cuma günü başlarken transfer trafiği ve takımların yüksek borç oranlarları dikkat çekiyor.

Bloomberg HT'ye konuk olan spor ekonomisti İsmail Şayan "Kulüplerimiz harcamaya devam ediyorlar. Biz Avrupa’da transfere en çok yatırım yapan liglerden biriyiz. Gelirimize oranla transfere çok yüksek seviyelerde yatırım yapıyoruz" diye konuştu.

Transfer trafiğinin büyüklüğüne dikkat çeken Şayan "Önceki iki sezonda Türk kulüpleri, kulüp başına 17,5 transfer yaptılar. Biz 17,5 alırken İngilizler 7 civarında, Almanlar, Fransızlar, İspanyollar 8 civarında alıyorlar. Transferlerde ülke dışına harcanan para oranında da diğer ülkelerden epey yukarıda bir pay ayırıyoruz. Sizin ayarınızdaki ligler transfer işinde kar ederken sizin sürekli zarar yazmanız, bunun sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. 4 büyüklerin 500 milyon euroya yakın borcu var. Borcun gelire oranı çok yüksek. Kulüplerin banka borcunun gelire oranı Türkiye’de yüzde 225. Almanya’da bu oran yüzde 17" diye konuştu.