Advertisement

Yeni yılın ilk haftasında en çok tartışılan haber ABD'nin başkenti Washington'dan gelen tarihi Kongre baskını görüntüleri oldu. Baskın dolayısıyla ara verilen Kongre oturumu sonucunda Joe Biden'ın başkanlığı tescillendi.

Dünyada koronavirüs gelişmeleri ve aşılara yönelik haber akışı da takip edildi.

Yurt içinde geçen haftanın en önemli başlıkları, enflasyon verileri ve Türksat 5A'nın uzaya fırlatılması oldu.

1- ABD'de tarihi Kongre baskını

ABD, Kasım 2020'de düzenlenen seçimleri kaybeden Donald Trump'ı destekleyenlerin Kongre'ye baskın düzenlemesiyle kara günlerinden birini yaşadı. Trump destekçilerinin yarattığı şiddet olaylarında son açıklamalara göre 4 kişi hayatını kaybetti. ABD'de Trump destekçilerinin Kongre binasını basması ve şiddet olaylarının ardından, Beyaz Saray'da istifa dalgası geldi. Trump'a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun Kongre binasına girmesiyle başlayan şiddet olayları üzerine "sokağa çıkma" yasağı ilan edildi. Trump daha sonra destekçilerine evlerine dönme çağrısı yaptı.

2- Biden'ın başkanlığı tescil edildi

ABD Kongresi, Trump destekçilerinin neden olduğu gecikmeden sonra Joe Biden'ın başkanlığını onayladı. Kongre'de 270 delegenin oyunu alan Biden'ın başkanlığı tescillendi. Demokratların Seçilmiş Başkanı'nın zaferi, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin itirazlara karşı seçimi onaylamasıyla birlikte kesinleşmiş oldu.

3- AB tedariki katladı, İngiltere Moderna'ya onay verdi

Avrupa Birliği, Pfizer-Biontech'ten 300 milyon ek doz aşı sağladığını açıkladı. Böylelikle AB'nin bu aşıdan sağladığı tedarik ikiye katlanarak 600 milyona ulaştı. İngiltere Pfizer-Biontech ve Oxford-Astrazeneca aşısından sonra Moderna aşısına da onay verdi.

4- Bitcoin rallisinde yeni rekorlar

2020'nin son haftasında yaşadığı ralliyi yeni yıla da taşıyan Bitcoin 41 bin doları da aşarak yeni rekora imza attı. Yeni yılın ilk haftasında yaşanan rekorlarla kripto para piyasası ilk kez 1 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Bloomberg HT'ye konuşan uzmanlar rallinin devam edebileceğine dikkat çekti.

5- Enflasyonda 2020 bilançosu

Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi Aralık'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 artış kaydetti. Üretici fiyat endeksindeki yıllık artış ise yüzde 25,15 oldu. Verilerin açıklanmasıyla salgının etkileri altında geçen 2020 yılına ilişkin enflasyon tablosu da ortaya çıkmış oldu.

6- Yabancı kurumların TL tavsiyeleri birbirini izledi

Yılın ilk haftasında aralarında Citi ve UBS gibi bankaların olduğu yabancı kurumların Türk Lirası'na yönelik analizleri hız kazandı. Analizlerde ortak tema Türk Lirası'nın 2021 yılında dolar karşısında değer kazanacağı yönünde oldu.

7- Türksat 5A uydusu uzayda

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden SPACE X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu 5B uydusunun da Haziran ayında fırlatılmasının planlandığını belirtti.