Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel piyasalar ABD ve Arupa Merkez Bankası verilerinin etkisiyle dalgalı bir haftayı geride bırakırken yurt içi piyasalarda TCMB'den gelen sıkılaşma adımları ve halka arzlarla gelen yatırımcı sayısındaki artış etkili oldu.

1- Yılmaz: Vergide mevcut yapıyı tartışmalıyız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, gündemdeki gelişmeleri değerlendirmek için Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınına katıldı. OVP'deki temel başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, vergi konusunda da reform kapsamına vurgu yaptı. Yılmaz, "Türkiye'de herkes vergi reformu yapılmalı diyor. Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Doğrudan vergi dolaylı vergi meselesi var. Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük" ifadelerini kullandı.

2 - ABD'de enflasyon Ağustos'ta beklentiyi aştı

ABD'de Ağustos ayında manşet enflasyon enerjinin katkısıyla beklentinin üzerinde gerçekleşirken çekirdek enflasyon tarafında da 6 ay sonra ilk yükseliş gerçekleşti.

3 - KKM'de yeni zorunlu karşılık kararı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 6 aya kadar vadeli kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltildi.

4 - Avrupa Merkez Bankası sıkılaşmaya ara vermedi

Piyasada bazı analistlerin sıkılaşmaya ara vereceği yönündeki beklentisine rağmen Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyonla mücadele etmek için Eylül toplantısını pas geçmedi. Banka sıkılaşmada birbirini izleyen 10. faiz artışına imza attı.

5 - Çin Merkez Bankası'ndan ekonomiye nakit desteği

Çin Merkez Bankası ekonomik toparlanmayı hızlandırma çabalarını artırarak piyasalara daha fazla nakit sürdü.

6 - Borsada yatırımcı sayısı Bulgaristan nüfusunu aştı

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun yayımladığı verilere göre borsada yatırımcı sayısı 7 milyon barajını aşarak yeni rekor seviyesine ulaştı. Buna göre bakiyeli pay senedi yatırımcı sayısı 11 Eylül itibarıyla 7 milyon 140 bin 215’e yükseldi. Böylelikle borsa yatırımcı sayısı 6,5 milyonluk nüfusa sahip Bulgaristan'ı geçmiş oldu.

7 - Yılın en büyük halka arzı

Küresel çapta bu yılın en büyük halka arzını çip üreticisi Arm Holdings gerçekleştirdi. SoftBank Group’un ana ortağı olduğu Arm 51 dolar olan üst bant fiyattan 4,87 milyar dolarlık halka arz büyüklüğüne ulaştı.