Advertisement
HABERLER ABONE OL

Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin enerji bakanları, önümüzdeki kış gaz tüketimini azaltmak konusunda anlaştı.

Planda, Rusya’nın gaz akışını ciddi miktarda kesmesi gibi acil durumlar için yüzde 15’lik kesinti hedefi belirlendi. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Claude Turmes konu hakkında attığı tweet’te karara muhalefet eden tek ülkenin Macaristan olduğunu söyledi.

Anlaşmanın önümüzdeki birkaç günde yasalaşması bekleniyor. Yapılacak düzenlemenin daha önce belirtildiği gibi 2 yıl değil, 1 yıl geçerli olması bekleniyor.

AB’nin harekete geçmesinde Rus enerji devi Gazprom’un Kuzey Akım’dan gaz akışının yüzde 20 kapasiteye düşeceğini açıklaması etkili oldu.

Almanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Sven Giegold yeni kararların Avrupa’nın dayanışmasında ‘eşi benzeri görülmemiş’ bir adım olduğunu belirterek “Rusya’dan gaz ithal etmeyen ülkeler de tüketimi azaltma kararını destekledi.” diye konuştu.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck karar öncesi yaptığı açıklamada Almanya’nın gaz tüketimini yüzde 15 ile 20 arasında kısmasının sanayide krize neden olmayacağını belirtti.