Advertisement

Avrupa Birliği, ABD ile metallere uygulanan gümrük vergisi üzerinden yaşadığı anlaşmazlığın artmasından kaçınacağını söyledi. AB böylece, gelecek ay iki katına çıkarmayı planladığı gümrük vergilerinden burbon viski ve Harley Davidson’ı hariç tutacak.

İki taraf arasında oluşan yüksek dozdaki anlaşmazlık 2018 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın AB’den gelen çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulama kararı sonrasında başlamıştı. AB o zamandan beri birçok Amerikan ürününe karşı misillemede bulunmuş ve yüzde 50’lik vergi artışının 1 Haziran’da devreye girmesi için hazırlanmıştı.

Biden yönetimi zamanında yapılan anlaşmayla birlikte AB gümrük vergilerini artırmayacak ve iki taraf da çelik sektöründeki fazla üretim kapasitesiyle ilgili görüşecek. İki tarafın müzakerecileri de gümrük vergilerinin bir an önce kaldırılması için uğraşıyor fakat şartlar henüz bunun için uygun değil.

Avrupa Komisyonu Ekonomi Komisyoneri Valdis Dombrovskis ise Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “Transatlantik ilişkilerini yeniden güçlendirme çabamıza müteakiben, AB ABD’nin çelik ve alüminyuma uyguladığı gümrük vergilerine karşı dengeleme önlemlerinin artırılmasını askıya aldı” dedi.