Advertisement

Avrupa Birliği ve İngilere, AB'den çıkış anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair prensipler konusunda anlaşmaya vardı.

Prensipte anlaşmaya varılan konular şöyle sıralandı; sınır kontrolü noktalarındaki hayvan, bitki ve türevi ürünlerin kontrolü, ihracat deklarasyonu, ilaç tedariği, kuru et ve diğer gıda ürünlerinin tedariği, devlet yardımına başvuruların protokol nezdinde açıklığa kavuşturulması.

Karşılıklı olarak varılan bu anlaşma neticesinde, İngiltere İç Piyasa Yasasındaki 44, 45 ve 47'ci maddeleri geri çekecek ve Vergi Yasasına benzer maddeler eklemeyecek.

Prensipte varılan anlaşmaya İrlanda cephesinden olumlu karşılık geldi. İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney, "Umuyorum protokol anlaşması geniş kapsamlı Brexit anlaşması için de gereken ivme ve güvenin bir kısmını sağlar" ifadelerini kullandı.

Johnson ve Von Der Leyen'den yüz yüze görüşme kararı

Brexit sonrası ticaret anlaşması umutları yavaş yavaş tükenirken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Brüksel'de görüşme yapma kararı almıştı.

Başbakan Johnson Pazartesi günü Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonda görüşmüş, ikili kilit konularda hala "önemli farklılıklar" olduğunu kabul etmişti.

Johnson, İngiltere genelinde Pfizer’ın Kovid-19 aşısının piyasaya sürüldüğü gün bir sağlık kuruluşunu ziyaret ettiği sırada ticaret anlaşması hakkında konuştu. Johnson verdiği demeçte, "İyimser olmalısınız, fakat size (anlaşmanın) şu anda çok ama çok zor göründüğünü söylemeliyim.” ifadelerini kullandı.