Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD ve Çin yetkilileri, ekonomik barışa giden uzun yolun ilk aşaması olacak ticaret anlaşmasına vamak için bu hafta üst düzey görüşmeleri sürdürecekler.

Başkan Donald Trump’ın en yetkili ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Perşembe ve Cuma günü ticaret görüşmeleri için Beijing’de olacaklar. Çin tarafının temsilcisi Başbakan Yardımcısı Liu He ise takip eden haftada ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyor.

İki ülke arasında yoğunlaşan ticaret diplomasisi, sekiz aydır süren ve tarafların birbirlerine 360 milyar dolarlık ithalat vergisi getirmesine yol açan ticaret savaşının kızışmasını önlemek için tarafların anlaşmaya varma konusunda kararlı olduğunu işaret ediyor.

Ulusal Halk Radyosu’na konuşan Ticaret Temslicisi Robert Lighthizer, Başkan Trump’ın anlaşmaya varmak konusunda istekli olduğunu ancak “ille de umutlu” olmadığını belirtti. “Anlaşma üzerinde çalışıyoruz” diyen Lighthizer, “Eğer mükemmel bir anlaşma yapılabilirse yapacağız, aksi takdirde başka bir plana yöneleceğiz” dedi.