Advertisement
HABERLER ABONE OL

S&P CoreLogic Case-Shiller, Eylül ayına ait ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı.

Buna göre, ABD'de ulusal konut fiyat endeksi, Eylül'de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,9'luk artış kaydetti. Endeks, Ağustos'ta da yıllık bazda yüzde 2,5 artmıştı.

Ulusal konut fiyat endeksi, Eylül'de aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,7 arttı.

ABD'nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks de Eylül'de geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,9 arttı.

Piyasa beklentilerinin altında kalan endeksin bu dönemde yüzde 4 artması öngörülüyordu. Endeks, Ağustos'ta yüzde 2,1 artmıştı.

Söz konusu dönemde 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,7 yükseldi.

Konut fiyatlarının en hızlı arttığı kent Detroit

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kent Detroit oldu. Detroit'te bu dönemde konut fiyatları yıllık bazda yüzde 6,7 arttı.

Detroit'in ardından konut fiyatlarının en fazla yükseldiği diğer kentler yüzde 6,5 ile San Diego ve yüzde 6 ile Chicago olarak sıralandı.

Aynı dönemde konut fiyatları Las Vegas'ta yıllık yüzde 1,9, Phoenix'te yüzde 1,2 ve Portlan'da yüzde 0,7 azaldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, ABD'de konut fiyatlarının Eylül ayında yükselişini sürdürdüğünü belirtti.

Lazzara, mortgage (konut kredisi) faiz oranlarında bu yıl yaşanan artışın konut satışı üzerinde baskı oluşturmasına rağmen konut stokundaki sıkıntının fiyatları desteklediğini aktardı.