Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

ABD Hazinesi bu hafta Çarşamba günü tahvil geri alımlarına başlayacak.

Bu alımlarla ABD Hazinesi 2000’li yılların başından bu yana ilk kez bir dizi tahvil geri alımına start verecek. Hazine vadesinin sonuna yaklaşmış ve el değiştirmesi daha zor olan tahvilleri alacak. Haziran ayında da Fed, bilançosunu küçültme operasyonunun hızını yavaşlatacak.

İki hamlenin de Fed’in olası faiz indirimlerine odaklanmış, bu yüzden birçok traderın bekleme moduna geçtiği ABD tahvil piyasasını desteklemesi bekleniyor.

JPMorgan Chase ABD tahvil stratejisti Jay Barry, “Geri alımlar piyasaya destek olacak. Fed’in miktarsal sıkılaştırmayı yavaşlatması da, gecelik fonlama piyasalarında 2019 krizinin tekrarlanacağına dair endişeleri yatıştıracak ihtiyatlı bir risk yönetimi olduğu için faydalı olacak” yorumunu yaptı.

Enflasyon cephesinde açıklanan olumlu verilerle birlikte ABD tahvil getirileri Mayıs ayında düşerken bir Bloomberg endeksine göre ABD tahvilleri aylık yüzde 1,4 getiri sağladı.

“Bu yıl tahvil getirilerinde çok fazla dalgalanma oldu ve TÜFE verisinden sonra rahat bir nefes aldık” diyen Schroder Investment Management portföy yöneticisi Neil Sutherland TÜFE verisinin tahvil getirilerinde yılın zirvesinin arkada kaldığını gösterdiğini ve tahvil piyasasında volatilitenin azalmasının “en çok mortgage sektörü için önemli olduğunu” sözlerine ekledi.