Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,43 artışla 27.186,69 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,33 kazançla 3.046,77 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,33 değer kazancıyla 8.303,98 puan seviyelerinde seyretti..

Hisse senetleri, Fed'in beklentiye paralel olarak faiz indirimine gitmesinin ardından rekora doğru yükseldi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekim toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Böylece banka fonlama faizinde hedef aralığı yüzde 1.50 – 1.75 aralığına çekti.

S&P 500 Endeksi, Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz artırımlarının enflasyonun inatçı şekilde zayıf kaldığı sürece faiz artırımına gidilmeyeceğini söylemesi sonrasında sert bir şekilde yükseldi. 

Para politikasının iyi bir konumda olduğunu belirten Fed Başkanı, "Mevcut politika duruşu muhtemelen uygun kalacaktır." diye konuştu.

Fed Ekim toplantısında 8'e karşı 2 oyla 25 baz puan faiz indirimine gitti. Powell, "Bugün faiz indirimi lehine güçlü bir oylama oldu." dedi ve sözlerini "Bugün doğru kararı aldığımıza güçlü bir şekilde inanıyorum." diye sürdürdü.

Enflasyonist baskıların zayıf kalmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Powell, "Enflasyonun yüzde 2'ye yükselmesini bekliyoruz." dedi.

Makroveri ajandasında, ADP ve Moody’s Analytics verilerine göre ABD'de özel sektör istihdamı Ekim'de 125 bin arttı. Beklenti 110 bindi.

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ekonomi yılın 3. çeyreğinde % 1.9 ile beklentinin üzerinde büyüdü. 

Beklenti büyümenin % 1.6 olmasıydı. Ekonominin temel motoru olan kişisel harcamalar bu dönemde %2.6 beklentisine karşılık % 2.9 arttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Sosyal ağ hizmetleri operatörü Facebook, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin üçüncü çeyrekte net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,6 artarak 5,1 milyar dolardan 6,1 milyar dolara yükseldi.

Facebook'un, gelirlerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarak 17,7 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

Facebook'un geliri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarak 13,7 milyar dolardan 17,7 milyar dolara yükseldi. Piyasa beklentileri şirketin gelirlerinin 17,4 milyar dolar olması yönündeydi.

Bilanço rakamlarının ardından Instagram, WhatsApp ve Messenger'ın da sahibi olan Facebook'un Borsadaki hisseleri yüzde 3'e yakın değer kazandı.

Facebook'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada, bu yılın üçüncü çeyreğinde güçlü bir dönem geçirdiklerini belirterek, herkes için daha güçlü mahremiyetin korunmasını sağlamaya yönelik yatırım yaptıklarını kaydetti.