Advertisement

ABD hisse senetleri Çarşamba günü, koronavirüsten dolayı karantina koşullarının süreceği ve buna bağlı olarak şirketlerin kârları ve temettülerinin olumsuz etkileneceği endişeleri ile son dört günde üçüncü kez düştü.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, ABD'li yetkililerin pandeminin potansiyel etkileri hakkında yaptıkları kötümser değerlendirmelerin ardından son iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. ABD Başkanı Donald Trump, ülke için "acılı" bir dönemin gelmekte olduğu uyarısında bulunurken, New York Valisi Andrew Cuomo, bir modelin eyalette Covid-19 pandemisinin Nisan sonuna kadar zirve yapmayabileceğini gösterdiğini söyledi. İtalya ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada karantina durumunu uzatacaklarını duyurdu.

Everscore ISI'den Dennis DeBusschere, "Yatırmcılardaki kötümserlik oldukça fazla," dedi ve "Bu salgının ne zaman biteceğine ilişkin tüm tahminler dışlanmış durumda. Bu GSYH ve karların daha da büyük darbe alacağı anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD hisseleri, virüs salgını dolayısıyla ekonominin büyük kısmının kapanması nedeniyle 2008'den beri en kötü çeyrek dönemini yaşadı. S&P 500 Endeksi, Şubat ayında gördüğü rekor zirveden yüzde 34 düştü, ancak daha sonra, hükümetin daha önce görülmemiş büyüklükteki harcama planının etkisi ile yüzde 18'lik üç gün süren bir ralli gerçekleştirdi. Bu ralliden bu yana, endeks, sıkıntılı dönemin daha önce düşünülenden daha uzun sürebileceğine ilişkin işaretlerin artması ile yaklaşık yüzde 5 geriledi.

Dow Jones Endeksi dün 973.56 puan ya da yüzde 4.44 düşüşle 20.943,51 puandan kapanırken, S&P 500 Endeksi 114.09 puan ya da yüzde 4.41 düşerek 2.470,50 puandan ve Nasdaq Endeksi 339.52 puan ya da 4.41 kayıpla 7.360,58 puandan günü tamamladı.