Advertisement

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları daha fazla sayıda şirketin çalışan çıkartacağını duyurmasıyla art arda üçüncü haftada da yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Veriler istihdam piyasasında zayıflamaya işaret etti.

Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre 16 Temmuz tarihinde biten haftada işsizlik maaşı başvuruları 7 bin artarak 251 bine yükseldi. Bloomberg’ün ekonomistler arasında yaptığı ankette medyan beklenti 240 bin olarak belirlenmişti.

Devam eden başvurular 9 Temmuz tarihinde sona eren haftada 51 bin artışla Kasım ayından bu yana en büyük yükselişi kaydederek 1,38 milyona ulaştı.

Açıklanan haftalık serideki dalgalanmalarının bir kısmını hafifleten dört haftalık başvuru ortalamaları da 240 bin 500’e çıkarak Aralık başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Başvuruların artmasının başlıca sebebinin resesyon endişeleri nedeniyle artan sayıda şirketin bazı çalışanlarını işten çıkartacağını açıklaması olduğu ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirmesiyle bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda aralarında Google, Meta Platforms ve Microsoft’un da bulunduğu çok sayıda teknoloji firması küresel ekonomik belirsizlikdönemi boyunca işe alımları yavaşlatacağını açıklamıştı.