Advertisement

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Senatör Sherrod Brown, Bloomberg HT'ye özel bir söyleşi verdi.

Brown söyleşide ABD'de 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyon ve kripto varlıklarla ilgili çalışmalara değindi.

Senatör Brown ABD'de ücretli hanehalklarının hızla yükselen enflasyonla karşı karşıya kaldığını, buna karşın şirketlerin fiyatları yükseltmeye devam ederek rekor kârlar elde ettiğini söyledi.

Şirketlerin CEO'lara her zamankinden daha fazla para ödediğini ve çalışan ABD'lilerin kazancını kısıtladıklarına dikkat çeken Brown, "Çalışan odaklı bir ekonomi yaratmak istiyorsak, fiyat istismarına son vermeli, kurumsal konsolidasyonla mücadele etmeli ve tedarik zincirlerini hızlandırmak ve onları Amerika'ya geri getirmek için partiler üstü rekabet yasasını kabul etmeliyiz" diye konuştu.

"Dijital varlıklar konusunda düzenleyici kurumları güçlendirmemiz lazım"

Senatör Brown, kripto para piyasasında devam eden kargaşadan dolayı, ABD'lilerin alın teri ile kazandıkları paranın tehlikeye girdiğini sabitkoinler ve diğer kripto paraların tüketiciler ve genel olarak Amerikan ekonomisi için oluşturduğu riskler hakkında çok sayıda oturum düzenlediğini belirtti.

Brown, "Kripto piyasasında kötü aktörleri sorumlu tutmak ve aileleri ile beraber çalışan kesimin finansal geleceklerini korumak ve düzenleyici kurumları güçlendirmek için meslektaşlarımla birlikte çalışmaya devam edeceğim" dedi.

Brown, ürünlerini Türkiye'ye ihraç etmekle ilgilenen tüm Amerikan şirketleri için Eximbank ve ABD hükümetinin diğer kurumlarının yardıma hazır olduklarını da dile getirdi.