Advertisement

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Beyaz Saray gelecek hafta gerçekleşmesi planlanan Çin ürünlerine vergi artırımını askıya alabilecek ve anlaşmanın erken dönem hasadı olabilecek daha önce üzerinde uzlaşılan bir kur anlaşması yapmak istiyor.

Ticaret görüşmeleri kötüye gitmeye başlamadan önce bu yılın başlarında Beyaz Saray Pekin ile gerçekleşecek anlaşmanın ilk etabı olarak kur ayarlaması üzerinde uzlaşıldığını duyurmuştu. Süreç diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları ve teknoloji transferi gibi konuların müzakeleri üzerine devam edecekti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He tarafınan liderlik edilen Çinli temsilciler Perşembe günü ABD Ticaret Temsilcisi robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile ticaret müzakerelerini sürdürmek üzere Washington’a geldiler.

Bu görüşme Temmuz’dan bu yana üst düzey temsilciler arasında gerçekleşen ilk yüz yüze görüşme olacak.

"Çin tarım ürünü alımı teklifinde bulundu"

Bununla birlikte, Financial Times’da yer alan haberde, konuya yakın iki kaynağın belirttiğine göre, Çinli yetkililer, 15 Ekim’de devreye girmesi planlanan ek gümrük vergilerini bertaraf etmek için ABD’ye tarımsal ürün alımı konusunda geçici bir anlaşma teklif edecekler.