Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar Avrupalı havacılık şirketi Airbus SE'nin pandemi etkisi altında geçen 2020'de 550'ye yakın uçak teslimatı gerçekleştirdi.

Bu yıla ilişkin rakamların henüz denetlenmiş olup yıl sonundan sonra nihai halini alacağı belirtildi.

Airbus'ın ABD'li rakibi Boeing Co.'nun oldukça önünde olmasına karşın hiçbir uçak üreticisi yılbaşında beklenen konumda değil. Airbus sağlık krizi öncesinde geçen yıl 863 uçak ile rekor teslimat gerçekleştirmişti.

Tüm dünyada koronavirüs pandemisinden en fazla etkilenen sektörlerin başında havacılık geliyor.

Pandeminin gündeme oturmasıyla birlikte hava yolu şirketlerinin ve leasing şirketi müşterilerinin bilançoları bozuldu. İmalatçılar ise siparişleri ve teslimat takvimlerini korumakta zorlandılar.

Airbus yıllık 880 adetlik teslimat hedefinden henüz Mart ayında vazgeçmişti. Zira koronavirüs hava yolu şirketlerinin müşterilerinin planlarını bozdu.

Airbus'ın sözcüsü Stefan Schaffrath rakamlarla ilgili yorum yapmayarak, şirketin denetimden sonra nihai bir toplam yayınlayacağını belirtti. Ayrıca Schaffrath, Airbus'ın teslimatları gerçekleştirmek için hala çalıştığını ekledi.

Airbus dünyanın en büyük uçak üreticisi unvanını koruyor. ABD'li Boeing ise Kasım sonuna kadar 118 jet uçağı teslim edebildi. Bununla birlikte 550 uçaklık teslimat rakamı geçen yıla kıyasla yüzde 36'lık bir düşüşü işaret ediyor.