Advertisement

Akıllı telefon teslimatları, enflasyon endişeleri, Rusya’nın Ukrayna işgali ve Omikron varyantı gibi etkenlerin ekonomik toparlanmayı rayından çıkarması sonrası ilk çeyrekte yüzde 11 düşerek pandeminin başlangıcından bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Canalys’in piyasa verilerine göre Samsung yüzde 24 ile Apple’dan liderliği geri alırken ilk beşte yer alan diğer üç firma Xiamoi, Oppo ve Vivo geçtiğimiz yılki konumlarını korudular.

Araştırmalara göre büyük yavaşlamanın başlıca nedenlerinden biri dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından Çin’in takip ettiği koronavirüse sıfır tolerans politikasının hem talep hem arz piyasasını olumsuz etkileyerek üreticilerin temel girdilere dahi erişimde sıkıntılar yaşamasının olduğu düşünülüyor.

Çin'deki kapanmalar ve enflasyon endişeleri belirsizliğin en büyük kaynağı

“Piyasalar Omikron varyantı nedeniyle Kovid-19 vakalarında bir yükseliş gördüler” diyen Canalys Başkan Yardımcısı Nicole Peng, “Tedarikçiler, Rusya-Ukrayna savaşı, Çin’in tekrar uygulamadığı başladığı kapanmalar ve enflasyon tehdidi nedeniyle ciddi bir belirsizlikle karşı karşıyalar. Bunların tamamı zaten bu dönemde yavaşlayan sezonluk talebin üzerine ekleniyor” ifadelerini kullandı.

Bu hafta yayımlanan resmi rakamlara göre, Çin’in çeyreklik yarı-iletken üretimi, yumuşayan tüketici elektronik talebi ve pandemi kaynaklı kapanmaların Şanghay’ın da içinde olduğu bölgelerde üretimde bozulmalara neden olması nedeniyle 2019’dan bu yana ilk defa geriledi.

Üretim parçalarına erişimdeki sıkıntıların beklenenden kısa zamanda çözülebileceğini söyleyen Peng bu durumun üreticileri maliyet açısında rahatlatabileceğini söyledi.

Bloomberg Araştırma Analisti Woo Jin Ho küresel akıllı telefon talebinin enflasyonist ortam nedeniyle düşeceğini ve 2022 satışlarının geçtiğimiz yıla göre çok değişmeden ve International Data Corporation’ın (IDC) öngördüğü hedeften yüzde 4 aşağı olacak şekilde 527 milyar dolar civarında gerçekleşmesini beklediğini belirtti.