Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya enflasyonu beklentilerin üstünde yükselerek 11 yıldır ilk defa faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankası üzerinde (AMB) faiz artış hızını artırması konusunda baskılara yenisini ekledi.

Kıtanın en büyük ekonomisinin Temmuz ayı için yıllık enflasyonu geçtiğimiz ay açıklanan geçici rahatlama önlemleri sonucu yüzde 8,2’ye gerilemesi sonrası tekrar yüzde 8,5’e yükseldi. Bloomberg'in analistler arasında yaptığı ankette medyan sonuç yüzde 8,1 olarak gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi’nde yaşanan rekor enflasyon geçtiğimiz ay beklentilerin iki katı olan yarım puanlık faiz artışının en büyük nedeni olarak görülüyordu. AMB Başkanı Christine Lagarde o dönemde daha yüksek fiyatlar için beklentilerin eklemlendiğine dair işaretleri belirlemenin önemli olduğuna dikkat çekmişti.

Açıklama sonrası bazı yetkililer ilerleyen dönemde güçlü hamlelerin devamını konuşmak gerektiğini belirtmişlerdi. Almanya’nın yanında İtalya ve İspanya’nın da Cuma günü rekor enflasyon açıklaması bekleniyor. Ekonomistler Euro Bölgesi’nin tamamı için Temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,7 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar.

Tüketiciler Ağustos ayında fazlasıyla düşük toplu taşıma bedellerinden faydalanacak olsa da Rusya’dan enerji tedarikinde yaşanacak yeni bir kesintinin daha fazla soruna yol açacağı değerlendiriliyor.

İşveren yanlısı olarak nitelenen FDP Partisi üyesi olan Maliye Bakanı Christian Lindner şimdiye dek açıklanan önlemlere karşı çıkarken, koalisyon ortakları mevcut yardımların yeterli olup olmadığını sorguluyor.