Advertisement

Almanya'da işsizlik yaklaşık beş yılın en yüksek seviyesine tırmandı ve koronavirüs pandemisinin yıkıcı ekonomik sonuçlarını bir kez daha hatırlattı.

Almanya'da işsiz sayısı Haziran ayında 69,000 arttı ve ikinci çeyrekte 678,000'e ulaştı. Federal İşgücü Ajansı, yaptığı açıklamada, daha fazla işten çıkarmaların, cömert devlet ücret desteğinden dolayı önlendiğine dikkat çekti.

Bu rapor ayrıca ülkenin toparlanmaya giden yolunun uzun olacağını da işaret ediyor. Hanehalkı tekrar harcama yapmaya başlarken (Mayıs ayında perakende satışlar sert yükseldi), Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin düzenlediği anket, iki şirketten birinin en erken gelecek yıldan önce normale dönüş beklemediğini gösterdi.

Yarı zamanlı çalışanların sayısı Haziran ayında, önceki ayın seviyesi olan 7.3 milyondan 6.7 milyona geriledi. Diğer bir rapora göre, konaklama, ulaşım ve perakende sektörleri, kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi ile birlikte büyük çaplı kayıplarının bir kısmını geri alırken, Alman imalat sektöründe ücretsiz izin uygulamaları artmaya devam etti.

Politika yapıcılar önlerinde oldukça zor bir dönem olduğu uyarısında bulundu. Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) Salı günü yaptığı açıklamada, kriz döneminde şimdiye dek kaybedilen istihdamın, en iyimser varsayımlar altında bile yılın ikinci yarısında tam olarak yerine koyulmayacağını kaydetti.