Advertisement

Almanya 'trafik ışığı' olarak bilinen koalisyona doğru ilerliyor.

Bloomberg'in haberine göre Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) arasında devam eden koalisyon görüşmelerinde temel ilkeler üzerinde anlaşma sağlandı.

Görüşmelerde Almanya'nın 2030'da kömürden çıkış planı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Daha önce 2038 tarihinde kömürden çıkış öngörülmüştü.

Bununla birlikte asgari ücretin saatlik 12 euro olması ve anayasal borç limiti konusunda da anlaşma sağlandığı belirtildi.

Üç parti arasında koalisyon görüşmeleri 7 Ekim tarihinde başlamıştı.

26 Eylül'de yapılan seçimlerden birinci parti olarak çıkan SPD; sosyal politikalar, ekonomi, iklim koruma gibi birçok konuda Yeşiller ile yakın görüşleri savunuyor.

Ancak FDP, SPD ve Yeşiller'in seçim öncesinde vaat ettikleri, asgari ücreti artırma, zengin kesimlerden daha fazla vergi alma gibi politikalara karşı çıkıyor.

Hür Demokratlar, Yeşiller'in iklim koruma konusundakini hedeflerini de aşırı buluyor, bu adımların iş dünyasını olumsuz etkileyebileceği uyarılarında bulunuyor.

Made with Flourish

Almanya'da seçimlerden Sosyal Demokratlar ilk sırada çıktı

Almanya'da meclis seçimlerini geçici resmi sonuçlara göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) kazandı. Yıllardır süren düşüş eğilimini tersine çevirmeyi başaran SPD oy oranını yüzde 25,7'ye yükseltti. Parti, 2017 seçimlerinde yüzde 20,5'lik oy oranıyla tarihinin en kötü sonucunu almıştı.

Angela Merkel başbakanlığında 16 yıldır iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ise yüzde 24,1 ile tarihinin en düşük oy oranını kaydetti. Birlik partilerinin 2013 seçimlerinde yüzde 41,5 olan oy oranı 2017'de yüzde 32,9'a gerilemişti.