Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya’da iş dünyası güveni Temmuz’da da düşüşünü sürdürdü. Rusya’dan enerji tedariğinin kesilmesi ve rekor yüksek enflasyonun resesyona neden olacağı beklentisi düşüşte etkili oldu.

Münih merkezli Ifo Enstitüsü’nün güven endeksi Temmuz'da 88,6 seviyesine geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 90,1 değerini alacağı yönündeydi.

Ifo beklenti endeksi Haziran’daki 85,8 seviyesinden 80,3’e geriledi. Analistlerin beklentisi 83’tü.

Cari koşullar endeksi de geriledi.

Yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle pandemi sonrası toparlanması sekteye uğrayan Almanya’da S&P Global özel sektör göstergesi Temmuz’da bu sene ilk kez daralma sinyali vermişti.

Ifo Başkanı Clemens Fuest “şirketler gelecek aylarda iş aktivitesinin kötüleşeceği beklentisine sahip. Yüksek enerji fiyatları ve gaz kesintisi tehdidi ekonomiye baskı yapıyor. Almanya resesyonun eşliğinde” değerlendirmesini yaptı.

Bundesbank geçen hafta fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda da yüksek kalmaya devam edeceği uyarısı yapmıştı. Halihazırda yüksek seyreden fiyatlar ve Avrupa Merkez Bankası’nın 10 yıldan uzun süre sonra ilk kez faiz artırmasının da tüketiciler ve şirketler üzerinde ek baskıya neden olabileceği belirtiliyor.