Advertisement

Altın, zayıflayan dolar ve Brexit sonrası anlaşma ile birlikte yükseldikten sonra yatay seyretti.

İngiltere ve Avrupa tarihi bir anlaşmanın eşiğindeler. Müzakerecilerin perşembe sabahı balıkçılık konusunda karşılıklı tavizler vermesiyle birlikte anlaşmanın son rötuşlarının yapılması bekleniyor. Böylece 2016 yılında referandum ile AB’den ayrılma kararı alan İngiltere’nin ayrılığı resmi olarak gerçekleşmiş olacak.

Altın fiyatları, daha zayıf bir dolara zemin hazırlayan Brexit’ten destek buldu. Eğer ABD’deki mali teşvik paketi sarmalı çözülürse, altın kazançlarını artırabilir. Yatırımcılar Georgia’daki Senato seçimlerini yakından takip ediyor. Hala bir mavi dalga şansı var ve bu altın fiyatları için mucizeler yaratabilir. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya

İngiltere çarşamba günü 40 bin yeni vaka açıklarken ülkede daha fazla bölgede daha sıkı karantina önlemleri uygulanmaya başladı. Çin’in Sinovac aşısının, yapılan testlerde yüzde 50’den fazla koruma sağladığı tespit edildi.

Altın, yüzde 0,40 civarı yükseldikten sonra TSİ 07:47’de yüzde 0,08'e kadar gerileyerek ons başına 1.874,59 dolar civarından işlem görüyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksiyse yüzde 0,1 geriledi.