Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini güçlü dolara ve ABD ile Çin arasında bu hafta yeniden başlayacak olan ticaret müzakerelerine çevirmesi ile birlikte kayıplarını korudu.

Trump yönetimi, sekiz Çin teknoloji devini Pazartesi günü, ülkenin uzak batı bölgesinde yaşayan Müslüman azınlığa karşı insan haklarını ihlal ettikleri suçlaması ile kara listeye aldı. Bu karar, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve çalışma arkadaşlarının ticaret görüşmelerini yeniden başlatmak için ABD'ye hareket etmelerinden hemen önce alındı.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.7 geriledikten sonra fazla değişmeyerek Singapur saati ile 09:20'de ons başına 1,493.39 dolarda kaldı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi günkü yüzde 0.2'lik yükselişinin ardından yatay seyretti.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş ons başına 17.4440 dolar civarında yatay seyrederken, platin yüzde 0.6 yükselerek ons başına 882.85 dolara ve palladyum yüzde 0.2 tırmanarak ons başına 1,666.57 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü Denver'de NABE'nşn yıllık konferansının son gününde konuşma yapacak. Ertesi gün, Fed'in son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak.

*Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD merkez banknası Fed'in görünüme yönelik aşağı riskler dikkate alındığında ekonomiyi desteklemesi gerektiğini ve ne kadar daha faiz indirimine ihtiyaç duyulduğunun ise henüz belli olmadığını söyledi.

*Yatırımcılar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını üst üste 16'ıncı günde de artırdı ve varlıkların toplamı 2012'de gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.