Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, Çin'in ABD Başkanı Donald Trump'ın gümrük tarifelerini artıracağına ilişkin tehdidin ardından bu hafta görüşmelerde bulunmak üzere Washington'a gidecek heyetin seyahatini ertelemeyi düşünmesi ile birlikte yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları sert düşerken, yuan güçlü değer kaybetti.

Çin Başbakan yardımcısı Liu He'nin görüşmelerin son turu olması düşünülen müzekereler için 8 Mayıs'ta Washington'da olması planlanmıştı. ABD başkanı Trump, Pazar günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, 200 milyar dolarlık Çin malının ithalatına uygulanan gümrük tarifelerini iki kattan fazla artırma ve şimdiye kadar lisetelere girmemiş diğer 325 milyar dolarlık Çin malı için de yeni bir yüzde 25'lik vergi uygulama tehdidinde bulunarak Çin üzerindeki baskısını artırdı.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek Singapur saati ile 12:00'de ons başına 1,283.60 dolara çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Singapur'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, "ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminin aniden artması risk iştahını azaltırken, küresel hisse senetleri jeopolitik belirsizliklerden dolayı geri çekildi," dedi ve "Pekin'in ticaret görüşmelerini ertelemeye yönelik planı ile birlikte, altına yönelik güvenli liman alımları, bu hafta artan piyasa belirsizlikleri ile birlikte güç kazandı. altında beklentim ılımlı bir şekilde yukarı ve fiyatlar bu hafta 1,265 dolar ile 1,302 dolar arasında kalabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerde, spot gümüş yüzde 0.5 düşerken, palladyum yüzde 0.9 ve platin yüzde 1 değer kaybetti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin geçen hafta görüşmelerde bulunmak üzere Pekin'e gitti. Görüşmelerin verimli geçtiği kaydedildi.

*Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklar geçen hafta, ABD'nin ticaret anlaşmasını duyurmak için 10 Mayıs'ı hedeflediğini, anlaşmanın daha sonra Başkan Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında düzenlenecek resmi bir zirve de sonuçlandırılarak imzalanacağını söyledi.