Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın kayıplarını bir miktar azaltsa da, yatırımcıların ABD Başkanlık seçimlerini beklemesi, artan koronavirüs vakaları ve mali teşvik paketi belirsizliğiyle, üçüncü aylık düşüşüne doğru ilerliyor. Eğer altın fiyatları bu ay da düşerse bu 2019’dan beri yaşanan en uzun soluklu düşüş olacak.

3 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinden önce belirsizliğin devam etmesi doları külçe altına karşı yükselterek güvenli liman haline getiriyor. ABD’de koronavirüs vakaları her gün rekor kırarak artarken, Avrupa’nın büyük ekonomilerinde de salgın tekrardan yükselişe geçti.

Altın fiyatları, Ağustos ayında ons başına 2,075 dolara ulaşarak rekor kırdıktan sonra yatırımcıların altın fiyatlarının çok hızlı ve çok fazla yükseldiğini düşünmesiyle birlikte yükselişini durdurmuştu. Buna rağmen Borsa yatırım fonlarındaki altın pozisyonları tüm zamanların en yükseğinde.

Standard Chartered Bank’a göre, altın için makro bir düşüş hala mümkünken, Joe Biden’ın seçilmesi ve Demokratların Senato’da çoğunluğu elde etmesiyle birlikte altın fiyatları yükselebilir.

HSBC Securities baş değerli metaller analisti James Steel, “Seçimlere kadar değerli metallerin çok volatil olacağını düşünüyoruz.” dedi ve şöyle devam etti:

“Riskten kaçınma beklentilerindeki yükseliş doları destekleme eğiliminde, bu da altın ve gümüşü zayıflatıyor. Bizse bunun sadece bir süre devam edeceğini düşünüyoruz. Artan koronavirüs vakalarına dair endişeler ve seçimlerle birlikte, altın ve gümüşün hala volatil kalacağını fakat güvenli liman talebinden daha fazla destek bulacağını düşünüyoruz.”

Spot altın fiyatları, Perşembe günü 25 Eylül’den beri en kötü kapanışı yaptıktan sonra, yüzde 0.5 yükselerek, Singapur saatiyle 11:46’da ons başına 1,877.23 dolar seviyesinde seyrediyor.

Bu ay boyunca altın yüzde 0.5 değer kaybetti. Gümüş yüzde 1.2 yükselirken platinum yüzde 1.2 değer kazandı.