Advertisement

Altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasanın beklentilerinden düşük gelmesine rağmen Mart ayından bu yana en büyük haftalık kaybına doğru ilerliyor. Gram altın ise 524 TL civarında bulunuyor.

ABD ekonomisinde tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 559 bin oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ise Mayıs ayında ülkede tarım dışı istihdam artışının 675 bin olması yönündeydi. Bir önceki ay tarım dışı istihdam artışı piyasanın beklentisinin oldukça altında gelmişti.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, ABD’deki şirketler son bir yılda en fazla işe alımı geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirdi. Beklenenden iyi gelen veriyle birlikte dolar kuvvetlenirken ABD Hazine tahvili faizleri yükselmişti. Altın ise perşembe günü yüzde 2’ye yakın değer kaybetmişti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çarşamba günü varlık alım programını uygun bir zamanda yavaşça ve dikkatli bir şekilde geri çekmeye başlamanın uygun olabileceğini söylemişti. New York Fed Başkanı John Williams ise Fed’in varlık alımı programını düzeltmesinin zamanının gelmediğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, haftaya 1.903 dolar civarında başladıktan sonra perşembe gününe kadar dar bir fiyat aralığında işlem görüyordu. Açıklanan istihdam verisi sonrasında sert bir düşüşle 1.868 dolara kadar gerileyen ons altın, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasın 1.878 dolara yükseldi.

Gram altın fiyatı

Haftaya 524 TL civarında başlayan gram altın, dolar kurundaki yükselişle çarşamba günü neredeyse 530 TL’ye ulaşmıştı. Perşembe günü küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’nin 8,70’e kadar tırmanmasıyla sınır bir kayıp vererek 523 TL’ye gerilemişti. Gram altın tarım dışı istihdam verisi sonrasında 524 TL civarında bulunuyor.