Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın geçen haftayı, daha fazla faiz artırımına ilişkin iddiaları yeniden alevlendiren beklenenden güçlü ABD enflasyon verileri üzerine keskin bir kayıpla kapattıktan sonra yükseldi.

Spot altın ons başına 2 bin 13 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1255 TL’den alıcı buluyor.

Değerli metal, Nisan ayı başlarında beklenmedik bir şekilde yükselen ABD'nin kısa vadeli enflasyon beklentileri nedeniyle başka bir Fed faiz artışı olasılığı üzerine Cuma günü yüzde 1,8 düştükten sonra Pazartesi günü ons başına 2 bin doların üzerinde işlem gördü.

Altın, ABD ve Avrupa'daki bankacılık krizlerinden ve bu yıl keskin bir ekonomik yavaşlama beklentisinden ortaya çıkan güvenli liman talebinden destek alıyordu.

Fed'in Bej Kitabı'nın yayınlanması ve aralarında John Williams, Raphael Bostic, Loretta Mester ve Lisa Cook'un da bulunduğu ABD merkez bankası yetkililerinin yorumları bu hafta yakından izlenecek.

Aakash Doshi liderliğindeki Citigroup Inc. stratejistleri, ABD bankacılık sektöründeki kargaşanın gelişmiş ekonomiler için "önemli aşağı yönlü riskler" sunmaya devam ettiğini ve Çin ile gelişmekte olan ülkelerin hızla altın satın aldığını belirtti.

Banka, bu yıl için ortalama tahminini, Fed'in parasal sıkılaştırmasının sona yaklaştığı beklentileri üzerine yüzde 7,9 artırarak ons ​​başına 2 bin 50 dolara yükseltti.