Advertisement
 • 01
  Altında yükseliş devam edecek mi?

  Altın Mart ayından bu yana yükselerek sene başlarındaki seviyelere ulaştı. 350 milyon dolarlık fonu yöneten Diego Parilla ise yükselişin devam edeceğini düşünerek portföyünde altının ağırlığını artırıyor.

  Merkez bankalarının yarattıkları devasa balonu patlatmamak için faiz artırmayacaklarını belirten Parrilla, “Negatif reel faiz, düşük nominal faiz ve yüksek enflasyonun domine ettiği yeni bir döneme girdik. Bu da altın için son derece destekleyici bir ortam” dedi.

  Altın, Nisan ayı başından beri kademeli bir şekilde yükselerek sene başından beri olan kayıplarının büyük bir kısmını silmeyi başardı.

 • 02
  Altında yükseliş devam edecek mi?

  Enflasyon çıkmazı?

  Altın için en önemli sorunlardan biri de enflasyonun geçici olup olmayacağı. Fed enflasyonun geçici olacağını ısrarla belirtmesine rağmen tahvil traderlarının birçoğunun beklentisi bu yönde değil. Para politikasından dolayı tahvil faizlerinin düşük kalması da altını yukarı yönlü destekleyen bir etken.

  Piyasada ise uzun dönemli enflasyon beklentilerini belirlemek için kullanılan ABD 10 yıllık başabaş faizi 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Bu oranla düzeltilmiş faiz oranlarına bakıldığında ise 2020’nin başından bu yana reel faizlerin negatif bölgede olduğu görülüyor.

 • 03
  Altında yükseliş devam edecek mi?

  Zayıflayan dolar destekledi

  Altını destekleyen bir diğer faktör ise doların bu senenin en zayıf seviyelerinde bulunması oldu. Birçok analist doların yükselmesini beklemezken Bloomberg anketine katılanların medyan beklentisi ise çok az bir yükseliş olacağı yönünde.

 • 04
  Altında yükseliş devam edecek mi?

  Yatırımcı talebi artıyor

  Altının yıla kötü başlamasının sebeplerinden biri borsa yatırım fonlarından 237 tona yakın çıkışın olması ve Comex piyasasında işlem yapan hedge fonların portföylerinde altının ağırlığını azaltması olmuştu.

  İkinci çeyrekten itibaren ise altından çıkışlar tersine döndü ve girişler yeniden başladı.

 • 05
  Altında yükseliş devam edecek mi?

  Bitcoin’den kaçış altına mı yaradı?

  Bitcoin ve altın 2021 yılında neredeyse tamamen negatif bir ilişki içerisindelerdi. Altın düşerken Bitcoin hızlı bir yükseliş kaydetmiş, yükselirken ise kripto paranın fiyatları düşmeye başlamıştı.

  Bitcoin Mayıs ayı başından bu yana yüzde 40’tan fazla değer kaybederken altın yüzde 7’den fazla değer kazandı.