Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları, ABD enflasyon verisinin beklenenden daha yumuşak gelmesinin ardından, istihdam piyasasını zayıflatmadan enflasyonun düşebileceğine dair iyimserliğin artırmasından dolayı Cuma günü çoğunlukla yükseldi.

ABD üretici fiyat endeksi Haziran ayında beklenenden daha az artarak yıllık yüzde 0,1 yükselirken, gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek ÜFE, yine beklentilerin altında yüzde 0,1 arttı.

Avustralya'da S&P/ASX 200, hükümetin merkez bankası başkan yardımcısı Michele Bullock'u görevdeki Philip Lowe'un yerine Avustralya Merkez Bankası'nın bir sonraki başkanı olarak atamasının ardından yüzde 0,85 yükseldi.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,23 yükselirken Topix, Mayıs ayı endüstriyel üretim açıklaması öncesinde yüzde 0,09 düştü. Güney Kore'den Kospi yüzde 1,21 yükselerek bölgedeki kazançlara öncülük etti ve Kosdaq yükseldi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, ilk işlem saatinde yüzde 0,57 yükseldi ve Perşembe günü görülen rallisini sürdürdü. Anakara Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.15 yükselirken, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Singapur ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde teknik bir durgunluktan kaçınarak büyüdü. Straits Times endeksi, açıklamanın ardından yüzde 0,4 yükseldi.