Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa otomobil satışları ülkelerin koronavirüs kısıtlamarını sıkılaştırmasıyla birlikte geçtiğimiz ay geriledi. Böylece satışlarda kısa vadeli toparlanma son bulmuş oldu. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre yeni otomobil satışları ekimde %7,8 geriledi. Eylüldeki ufak toparlanma haricinde satışlar tüm aylarda gerileme kaydetmişti. İlk 10 ayda satışlar %27 azaldı.

Fransa ve İngiltere’nin kasım ayının başlarında kısıtlamaları artırmasıyla otomobil bayileri kapılarını kapamış bu da satışları daha da askılamıştı. Almanya ise otomobil üreticileri ve tedarikçilerine 5 milyar euroluk yardım sözü vermişti. Salı günü yayımlanan Bloomberg Intelligence tahminine göre Avrupa’da otomobil satışlarında bu çeyrekte yaklaşık %5 düşüş bekleniyor.

Bu düşüşle birlikte yıllık gerileme beklentisi ise %25. Fransa’daki ulusal karantina ile birlikte Peugeot üreticisi PSA Grubu, ülkedeki birçok bayinin kapanmasının ardından Fransa’daki birçok fabrikasında üretimini düşürdü.

Ekim ayında satışlarda en sert gerileme ise %21 ile İspanya’da yaşandı. BMW satışları %12, Volkswagen ve Daimler satışları %7’den fazla gerilerken Fiat Chrysler ve Renault satışlarında hafif yükseliş kaydetti.

Avrupa otomobil satışlarında bardağın dolu tarafını ise elektrikli araçlar oluşturuyor. Avrupa çapında hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli araç satışlarının bu çeyrekte ilk kez dizel satışları geride bırakması bekleniyor.