Advertisement

Avrupa otomobil satışları ülkelerin koronavirüs kısıtlamarını sıkılaştırmasıyla birlikte geçtiğimiz ay geriledi. Böylece satışlarda kısa vadeli toparlanma son bulmuş oldu. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre yeni otomobil satışları ekimde %7,8 geriledi. Eylüldeki ufak toparlanma haricinde satışlar tüm aylarda gerileme kaydetmişti. İlk 10 ayda satışlar %27 azaldı.

Fransa ve İngiltere’nin kasım ayının başlarında kısıtlamaları artırmasıyla otomobil bayileri kapılarını kapamış bu da satışları daha da askılamıştı. Almanya ise otomobil üreticileri ve tedarikçilerine 5 milyar euroluk yardım sözü vermişti. Salı günü yayımlanan Bloomberg Intelligence tahminine göre Avrupa’da otomobil satışlarında bu çeyrekte yaklaşık %5 düşüş bekleniyor.

Bu düşüşle birlikte yıllık gerileme beklentisi ise %25. Fransa’daki ulusal karantina ile birlikte Peugeot üreticisi PSA Grubu, ülkedeki birçok bayinin kapanmasının ardından Fransa’daki birçok fabrikasında üretimini düşürdü.

Ekim ayında satışlarda en sert gerileme ise %21 ile İspanya’da yaşandı. BMW satışları %12, Volkswagen ve Daimler satışları %7’den fazla gerilerken Fiat Chrysler ve Renault satışlarında hafif yükseliş kaydetti.

Avrupa otomobil satışlarında bardağın dolu tarafını ise elektrikli araçlar oluşturuyor. Avrupa çapında hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli araç satışlarının bu çeyrekte ilk kez dizel satışları geride bırakması bekleniyor.