Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Avrupa'da doğal gaz fiyatları, Avustralya’da LNG tesislerine çalışanlarının greve gitmesini önlemeye yönelik görüşmelerin son safhasına girmesiyle geriledi.

Vadeli gaz işlemlerdeki düşüş yüzde 18’e varan düşüş yaşaması sonrası zararlarının bir kısmını geri alarak yüzde 11 geriledi.

Görüşmelerin hangi yönde ilerleyeceğine dair hala bir güncelleme olmasa da yatırımcılar Avustralya’nın Perth şehrinde gerçekleşen müzakerelerin gecenin geç saatlerine kadar devam etmesi nedeniyle pozisyon alıyorlar.

Fiyatlar Salı günü Nisan'dan beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı

Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Avustralya’nın LNG ihracatında yaşanan aksama riski Asya ve Avrupa fiyatlarının yükselmesine neden olurken fiyatlar Salı günü Nisan’dan beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Woodside Energy ve Chevron’a ait tesislerdeki grevlerin küresel LNG arzının yüzde 10’unun riske atabileceği değerlendiriliyor ancak bazı yatırımcılar son fiyat hareketlerinin abartıldığını düşünüyor.

Woodside Energy Çarşamba günü raporlanacak bir güncelleme olmadığını bildirdi. Şirketin North West Shelf LNG tesisindeki işçileri temsil eden yetkililer ve şirket temsilcileri Perth’te toplanacak ve herhangi bir ilerleme olmaması durumunda grevlerin 2 Eylül tarihinden itibaren başlayabileceği belirtiliyor.

Chevron işçileri de grev kararı alabilir

Woodside işçilerinin yanı sıra bazı Chevron tesislerindeki işçiler de iş bırakmayı değerlendiriyor ancak bu planlar farklı bir zaman çizelgesiyle ilerliyor.

Avrupa’da fiyatlar geçen kış seviyelerinin çok altında seyrediyor ve stoklar neredeyse dolu ancak Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaşanan arz şokunun ardından piyasa gergin seyrini sürdürüyor.

Intercontinental Exchange tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre fonlar bu ay işgalin ilk haftalarından beri en güçlü yükselişini gerçekleştirdi ve geçtiğimiz haftanın sonunda net uzun pozisyonlarını artırdı. Bu durum fiyatlarda yaşanabilecek herhangi bir düşüşün yeni bir satış dalgasına yol açabileceği anlamına geliyor.

Son fiyat hareketleri abartılı

Öte yandan sektörden bazı isimler grevler devam etse bile son yaşanan hareketlerin abartılı olduğunu düşünüyor.

Shell Entegre Gaz ve Üretim Faaliyetleri Başkanı Zoe Yujnovich Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, olası grevlere "küresel düzeyde aşırı tepki" verildiğini ve Kuzey Asya LNG stoklarının "oldukça yüksek" olduğunu söyledi.

BloombergNEF'e göre, LNG’nin ana tedarikçisi olan ABD'den yapılan LNG ihracatı şu anda Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Asya'ya kıyasla Avrupa için daha kârlı durumda. Bu durumun akışların Asya yerine Avrupa'ya yönelmesini teşvik ederek arz kaygılarını hafifletecebileceği değerlendiriliyor.

Avrupa’da gösterge gaz ölçüsü olarak kabul edilen Hollanda ön ay vadeli kontratları yüzde 11,4 düşerek megavatsaat başına 38 euroya geriledi.

İzlenecek tarihler

23 Ağustos: Avustralya’da yaşanan gelişmeler için dikkat edilmesi gereken zaman çizelgesinde ilk önemli tarih 23 Ağustos olarak öne çıkıyor.

Bu tarihte Woodside ve sendikalar arasındaki anlaşmazlıkların çözülmemesi durumunda işçiler, şirkete personelin endüstriyel eyleme geçilmesi konusunda oy birliğiyle karar alındığını bildirdi.

Grevden önce yedi iş günü önceden bildirimde bulunulması gerektiğinde kesintiler en erken 2 Eylül’de başlayabilir.

24 Ağustos: Chevron’un Gorgon ve Wheatstone’daki işçilerin oylamasının yerel saatle öğleden sonra 3’te tamamlanması bekleniyor.

28 Ağustos: Wheatstone platform çalışanlarının oylamasının tamamlanması bekleniyor.

2 Eylül: Anlaşmazlıkların 23 Ağustos’taki görüşmelerde çözülememesi durumunda Woodside’ın Kuzey Batı bölgesinde endüstriyel eylem başlayabilir.