Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hollanda Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot, Pazar günü verdiği bir röportajda AMB’nin dördüncü çeyrekte faiz artırımına gitmesini beklediğini söyledi.

AMB Yönetim Kurulu’nun en şahin üyelerinden biri olarak bilinen Knot, AMB’nin varlık alım programının da mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde azaltılmasını desteklediğini de belirtti.

Knot, “İlk faiz artırımının bu yılın dördüncü çeyreğinde olmasını bekliyorum. Normalde faizleri 25 baz puan artırmayı planlıyorduk, bundan farklı bir adım atılacağını beklemek için bir sebebim yok” dedi.

İlk iki faiz artırımının art arda geleceğini ve negatif faiz dönemini sonlandıracağını söyleyen Knot, “Eğer bu hamleden sonra enflasyon beklentilerinin hedefimiz olan yüzde 2 seviyesinde kalmaya devam etmediğini görürsek, faizleri daha fazla ve daha hızlı artırmamız için bir sebep olmayacak” diye ekledi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ocak ayında yüzde 5,1 gibi yüksek bir seviyeye ulaştığını belirten Knot, enerji fiyatlarında daha fazla artış olmayacağı varsayıldığında, enflasyonun düşüşe geçmeden önce 2023’e kadar yüksek kalmaya devam edeceğini vurguladı.