Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Kurum, "Şu anda en önemli gündemimiz deprem bölgesindeki vatandaşlarımız. Önceliğimiz, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın bir an önce konutlarını yapmak." ifadelerini kullandı.

Yeni projeleri 15 Mayıs itibarıyla hayata geçireceklerini vurgulayan Kurum, perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 100 bin konutun inşasına başlayacaklarını söyledi.

Depremden etkilenen 11 ilin birbirinden farklı özellikleri olduğunun altını çizen Kurum, "O yüzden 4 ilimizi 4 ayrı mimara verdik. Oralarda yeşil yollar, toplanma alanları yapılacak. Bayramda Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla ilk başlattığımız konutlarımız teslim edilecek. Köylerde konutlarımızı bitireceğiz. Bunlar tek katlı köy evleri. Mesela bir köyün tamamı bitecek, bayrama yetişecek. Bittikçe de vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." dedi.

İstanbul'un 39 ilçesinde 93 bin konutun dönüşümünün devam ettiğini belirten Kurum, “İstanbul'da 1,5 milyon acil ve öncelikli dönüşmesi gereken konut var. Yüzde 20'si çok acil. " diye konuştu.

Bakan Kurum, İstanbul'daki 1,5 milyon riskli konutun 500 binini olduğu yerde dönüştüreceklerini söyleyerek, "Kalan 500 bin konutumuz için Anadolu ve Avrupa Yakası'nda uydu kentler planlıyoruz. 10 bin konutun temelini bu ayın 22'sinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile atacağız.” ifadelerini kullandı.