Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 25 Ağustos’ta ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Bakan Muş ve Tai, ABD-Türkiye ilişkilerinin stratejik niteliğine dikkat çekti, yakın ortaklar olarak ticaret hedefini çok daha yukarılara çıkarmak gerektiği hususunda mutabık kaldı, iki tarafın da birbirlerinden pazara giriş başta olmak üzere birçok alanda beklentileri olduğunu ifade etti.

Bakan Muş, bu kapsamda ortak bir çalışma grubu kurulmasını önerdi ve ABD Ticaret Temsilcisi Tai’yi Türkiye’ye davet etti. ABD Ticaret Temsilcisi Tai de, Türkiye ile G20, OECD ve DTÖ bünyesinde önemli işbirliği alanları olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ile bu platformlarda birçok başlıkta işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmede Bakan Muş, ABD tarafından çelik sektöründe uygulanan ek vergilerin kaldırılmasına yönelik ülkemiz taleplerini muhatabına iletti, çelik sektöründe OECD bünyesinde yürütülen istişare süreçlerine işaret ederek Türkiye’ye ilave tarifeler getirmemesi konusundaki talebi Tai’ye iletti.

Bakan Muş ayrıca, 2021 sonu itibariyle 25 milyar dolara ulaşacak ikili dış ticaret hacminin daha da yukarıya çıkarılması için ABD ile ikili ve çok taraflı platformda beraber çalışmaya devam edileceğini, ayrıca ülkemizin ABD ekonomisi eyaletler bazında analiz ederek çok daha önemli hedefleri gerçekleştirme arzusunda olduğunu belirtti.

Bakan Muş ve Tai, ikili diyalogun artırılarak sürdürülmesi, işbirliğinin değişik alanlarda genişletilmesi hususunda mutabık kaldı.