Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Diyarbakır İş Dünyası Buluşması'nda şirketlere ''İsteyen kendi kaynağını istediği yerde kullanabilir. Krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız. Krediyi alıyorsanız üretim yapacaksınız'' diye seslendi. Selektif kredi anlayışıyla çalıştıklarını kaydeden Nebati, BDDK’nın belirli bir Döviz nakit varlığı bulunan şirketlere TL kredi yasağı için “Ucuz parayla dövize gidenlere izin vermeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Nebati “BDDK açıkça diyor ki ticari kredi alıyorsanız bunu size üretken işlerde kullanmanız için veriyoruz. İsteyen kendi kaynağını istediği yerde kullanabilir, krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız”

Nebati proforma fatura karşılığı kredi alıp, sonra bunu amacı doğrultusunda kullanmayarak proforma faturaları iptal edenlere karşı adım atacaklarını kaydetti.

Asgari ücret ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Nebati, Türkiye'nin serbest piyasadan taviz vermeyeceğini söyledi.

Proforma fatura nedir?

Teklif faturasıdır. Herhangi bir mali yükümlülük taşımaz. Ticaret ve Vergi Hukukunda "Proforma Fatura" ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Her firma proforma faturayı kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenleyebilir.