Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ocak ayı enflasyonunun asgari ücretlerdeki artış nedeniyle bir miktar etkisini devam ettireceğini ancak, ardından düşüş trendini sürdüreceğini söyledi.

Çarşamba günü bir grup gazeteciyle bir araya gelen Nebati, enflasyonda baz etkisinin sona erip doğrudan alınan kararların etkisinin ne zaman görüleceği sorusu üzerine, “Ocak ayı asgari ücretin artmasından dolayı sıkıntılı olur ama ondan sonra bizim beklentilerimiz OVP hedefleri doğrultusunda gider. Bu ayı atlattıktan sonra çok daha rahat yürürüz” dedi.

Bloomberg'in haberine göre, gıda enflasyonunun azaltılmasıyla ilgili bir soru üzerine de Nebati, “Gıdada fiyatları artıracak bir gerekçe yok. Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. Personel giderleri hariç herhangi bir yerde artış söz konusu değil. Gıda fiyatlarındaki artışın kontrol edilebileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

EYT’nin 2023 maliyeti 255 milyar

Nebati, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile memur ve emekliye yapılan yüzde 30’luk zammın bütçeye maliyetiyle ilgili soruları da yanıtladı. EYT için 2023 bütçesine yönelik “çok sıkı tedbirler aldıklarını” söyleyen Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk.” ifadelerini kullandı.

Nebati, EYT’nin 2023 yılı için maliyetinin 255 milyar lira olarak hesaplandığını, bu paranın “kasada durduğunu” ve bu rakama KGF kefaletlerinin dahil olmadığını söyledi.

Emekli ve memur maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zamma da değinen Nebati, “1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi, 270 milyar lira” diye konuştu.

"Göstergelerimiz operasyona açık değil"

Bakan Nebati, Türkiye’de seçimleri etkileyecek herhangi bir ekonomik operasyon riski görüp görmediklerinin sorulması üzerine de, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri herhangi bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz çok kuvvetli. Bizim makroekonomik göstergelerde bir sıkıntımız yok. Parasal olarak operasyon çekebilecekleri hiçbir alan yok” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin net hata noksan kalemi ile ilgili iddialarının sorulması üzerine Nebati, “Sanki bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış gibi ifade eden cümleler kullandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin muhalefet partisinin genel başkanının söylediği bu ifadeler çok ağır suçlamalardır. Sanki bir tek Türkiye’de net hata noksan varmış gibi bir suçlamada bulundu, gerçekten üzüldüm.” ifadelerini kullandı.