Advertisement

Bank of America Metal Analisti Michael Widmer dünya çapındaki düşük faiz ortamının ve genişleyici para politikasının altın fiyatlarını desteklediğini bu nedenle altının biraz daha yükselebileceğini belirtti.

Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek'in sorularını yanıtlayan Widmer "Altının ons fiyatı birkaç yıl içinde 2 bin dolara çıkabilir. Merkez bankalarının gevşemesi bizi endişelendiriyor. Enflasyon oluşturmaya çalışıyorlar, böyle ortamda piyasaların oynaklığı artabilir. Merkez Bankaları parasal gevşemeyi artırabilir bu da altın fiyatları için destekleyici olur" diye konuştu.  

Widman doların yükselişi, ticaret gerilimleri ve Çin verilerindeki zayıflığın sanayi metalleri için zorluk oluşturduğunu ve tüm bu nedenlerle  sanayi metalleriyle değerli metaller arasındaki farkın açılabileceğini söyledi. Widman ABD ile Çin arasında bir anlaşma olursa sanayi metallerinde toparlanma olabileceğini ancak yakın zamanda bir anlaşma olmasını beklemediğini ifade etti.

Citigroup da ay başında yaptığı bir değerlendirmede altının uzun bir süre daha güçlü seyredebileceğini, önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde ons başına 2 bin dolar seviyesini aşabileceğini belirtmişti.