Advertisement
HABERLER ABONE OL

BDDK kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısının düşürülmesine karar verdi.

Buna göre kredi kartında taksit sayısının; basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda sekiz aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında altı aydan dört aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aydan on iki aya indirilmesine karar verildi.

Taşıt kredisinde vadeler düşürüldü

Kurum, taşıt kredisinde de vadeleri düşürdü.

Buna göre kredi vade sınırlarının; nihai fatura değeri üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya, nihai fatura değeri yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan yirmi dört aya, taşıt teminatlı kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya indirilmesine karar verildi.

Sektör temsilcileri düzenlemeden memnun değil

HSBC Portföy Yönetim Başekonomisti İbrahim Aksoy, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede BDDK'nın atmış olduğu adımların belli sektörlerde tüketimin yavaşlamasına sebep olacağını fakat finansal istikrar açısından bakıldığında atılan adımın makro ihtiyati bir tedbir olduğunu söyledi.

Kredi büyümesine dayalı yüksek büyümenin zaman zaman enflasyon ve cari açık gibi yan etkileri getirdiğini kaydeden Aksoy, bunun sonucunda da TL’de değer kaybı görülebileceğini ve fazla faiz artışlarına neden olarak iç talebin düşmesine sebep olabileceğini ifade etti.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gülcan; Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede taksit sayısının indirilmesinin sektördeki satışları mutlaka olumsuz etkileyeceğini belirtti. Gülcan, "Taksit sayılarının çok hızlı değişmesi kafa karışıklığı oluşturuyor. Mobilya iç piyasada çok hareketli bir durumdaydı ama son kapamalarla birlikte satışlar ciddi oranda düşmüştü" değerlendirmesini yaptı

Sektörde bazı firmaların senetle satış yaptığını belirten Gülcan, "Kredi kartına ilave kendimiz de taksitler yapıyorduk. Bu durum biraz daha çoğalacak gibi duruyor. 18-24 ay senetle satan firmalar var." diye konuştu.